Nyílászárók épületfizikai értékei és jelentésük
2024-06-02
A nyílászárók, mint az épületek egyik legfontosabb elemei, jelentős hatást gyakorolnak az energiahatékonyságra, komfortérzetre és a belső tér klímájára. Ebben a blogbejegyzésben részletesen bemutatjuk a nyílászárók épületfizikai értékeit, azok jelentőségét.
Hőátbocsátási tényező (U-érték)
A hőátbocsátási tényező, vagy U-érték, azt mutatja meg, hogy a nyílászáró mennyi hőt enged át. Minél alacsonyabb az U-érték, annál jobb a hőszigetelő képesség. Az U-érték mérését W/m²K-ben (watt per négyzetméter kelvin) adják meg. Az alacsony U-értékű nyílászárók segítenek csökkenteni a fűtési és hűtési költségeket, valamint javítják az épület energiahatékonyságát.
Nyílászáró választás közben három különböző U értékkel is találkozhatunk úgy, mint az Ug, Uf és Uw. Ezek a paraméterek mind a hőátbocsátási tényező különböző komponenseit írják le, amelyek együtt meghatározzák a nyílászáró teljes hőszigetelő képességét.
Az Ug érték nem más, mint a nyílászáró üvegezésének hőátbocsátási tényezője, amely megmutatja, hogy az üveg mennyi hőt enged át. Mivel egy ablak esetén az üveg a legnagyobb felület, így értelemszerűen a legtöbb hő is itt tud távozni. Az Ug értéke csökkenthető két- vagy háromrétegű üvegezéssel, speciális bevonatok alkalmazásával, valamint az légrések speciális gázokkal való kitöltésével, mint például az argon.
Az Uf érték A nyílászáróprofil hőátbocsátási tényezőjét jelöli. Itt is fontos, hogy az érték minél kisebb legyen, amit elsősorban a profil belsejében kialakított légkamrákkal lehet elérni, minél több van belőlük annál jobb. Befolyásoló tényező lehet tovább a keret anyag (fa, műanyag, alumínium) valamint a gumiszigetelés minősége.
Az Uw érték a teljes nyílászáró hőátbocsátási tényezője. Átfogó képet ad a nyílászáró hőszigetelő képességéről, így ez a legfontosabb mérőszám, amelyet figyelembe kell venni a nyílászárók kiválasztásánál.
Hangszigetelés (Rw-érték)
A nyílászárók hangszigetelő képességét az Rw-érték mutatja meg, amelyet decibelben (dB) mérnek. Minél magasabb az Rw-érték, annál jobb a nyílászáró hangszigetelése. Ez különösen fontos lehet zajos környezetben, például forgalmas utak vagy vasútvonalak közelében.
Magas Rw-értékű nyílászárók csökkentik a külső zaj bejutását, javítva a belső tér akusztikai komfortját. A zajszennyezés csökkentése pozitív hatással van az egészségre és a közérzetre. Csökkenti a stresszt és javítja az alvás minőségét.
Légáteresztés
A nyílászárók légáteresztése fontos szerepet játszik az épületek energetikai hatékonyságában és komfortjában. A légáteresztés mértékét az MSZ 9333 szabvány szabályozza, amely különböző osztályokat határoz meg a nyílászárók légzárási, szélállósági és vízzárási képességeire vonatkozóan. A nyílászárók légáteresztésének osztályozása a nyomáskülönbségen alapul, amelyet Pascálban (Pa) mérnek. A megfelelő osztály kiválasztása az épület elhelyezkedésétől és a nyílászáró pozíciójától függ. A nyílászárók légáteresztésének csökkentése érdekében különféle megoldások állnak rendelkezésre, például tömítések alkalmazása, jobb minőségű anyagok használata és megfelelő telepítési technikák alkalmazása. Ezek mind hozzájárulnak a jobb hő- és hangszigeteléshez, valamint az energiahatékonyság növeléséhez
A nyílászárók kiválasztása és telepítése során számos épületfizikai szempontot kell figyelembe venni, hogy biztosítsuk az optimális energiahatékonyságot, komfortot és tartósságot. Az U-érték, légáteresztés, hangszigetelés, fényáteresztés és páradiffúziós tulajdonságok mind kulcsfontosságúak a megfelelő nyílászárók kiválasztásában. Reméljük, hogy ez a bejegyzés segít eligazodni a nyílászárók világában.
Modern építőanyagok környezeti hatásai
Tűz- és füstgátló nyílászárók fontossága
Termékeink
FÜGGÖNYFAL ÉS ÜVEGTETŐ RENDSZEREK
MŰANYAG, FÉM AJTÓ- ÉS ABLAKRENDSZEREK
TŰZ- ÉS FÜSTGÁTLÓ AJTÓ- ÉS ABLAK RENDSZEREK
HŐ ÉS FÜSTELVEZETŐ RENDSZEREK (NRWG)
IPARI NYILÁSZÁRÓK
ÁRNYÉKOLÁSTECHNIKA
EGYÉB KIEGÉSZÍTŐ SZERKEZETEK
Referenciáink
Aquaticum Strand
A debreceni Aquaticum Strandfürdő tervezése során a cél az volt, hogy az új fürdő egyedi és természetközeli élményt...
RÉSZLETEKFabó Éva Sportuszoda
A dunaújvárosi Fabó Éva Sportuszoda épülete az 1970-es évek végén készült el, Péchy Imre tervei alapján. Az...
RÉSZLETEKSensirion gyárcsarnok
A 2021-ben átadott debreceni Sensirion egy korszerű, 5000 négyzetméteres létesítményt foglal magába a Debreceni Regionális és...
RÉSZLETEKForest Offices
A Debreceni Forest Offices irodaház 2018 utolsó negyedévében került átadásra, az Új Főnix Terv részeként valósult meg,...
RÉSZLETEKCsokonai Nemzeti Színház felújítása
A debreceni Csokonai Nemzeti Színház felújításának egyik kiemelkedő eleme a főbejárat lenyűgöző, keret nélküli...
RÉSZLETEKRákóczi Tábor, Hotel és Rendezvényközpont
A Rákóczi Tábor és Rendezvényközpont korábbi épületegyüttese az 1970-es években épült V. Csízy Klára...
RÉSZLETEKSauska Borászat
A borászat Rátka és Mád között helyezkedik el a Padi-hegyet teszi különlegesség a két egyenként 36 méter...
RÉSZLETEKMillenáris "G" épület
A jelenlegi Millenáris területén épült gyártelep számos, különböző időszakban épület ipari épület...
RÉSZLETEKDebreceni Nemzetközi Iskola
A Debreceni Nemzetközi Iskola épülete különleges építészeti koncepcióval készült. Formája egy kör, amely...
RÉSZLETEKInnovációs Központ
A debreceni Innovációs Központ létrehozásának célja, hogy az egyetem hallgatóinak és dolgozóinak egy modern, kényelmes teret...
RÉSZLETEK